Autor zdjęcia: Claudio Marinesco Źródło: http://www.harlancoben.com

Harlan Coben amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego, urodzony w 1962 roku w Newark w stanie New Jersey. Autor wielu powieści m.in. „Nie mów nikomu”, „Schronienie” oraz „Wszyscy mamy tajemnice”.

Jest pierwszym pisarzem, który otrzymał trzy prestiżowe nagrody przyznawane pisarzom powieści kryminalnych, są to Edgar Award, Shamus Award i Anthony Award. Jego książki wydawane są w 43 językach na całym świecie i nierzadko stanowią numer 1 na liści bestselerów w wielu krajach.

Pierwsze książki Cobena opowiadają o agencie sportowym Mayronie Bolitarze. Seria jest uwielbiana przez krytyków. Po wydaniu siedmiu książek z serii Mayron Bolitar, Coben zapragnął spróbować czegoś nowego jak sam mawia: „Wpadłem na pomysł, żeby nie pracować tylko dla Mayrona”. W rezultacie powstała powieść „Nie mów nikomu”, która okazach się hitem. Powieść chwalona była przez krytyków New York Times i stała się najbardziej ceniony thrillerem roku.

Powieść „Nie mów nikomu” została zekranizowana w roku 2006 przez francuskiego reżysera Guillaume Canet, zagrali tam m.in. Francois Cluzet, André Dussollier, Marie-Josée Croze i Kristin Scott Thomas. Film został nominowany do dziewięciu Cezarów, z czego 4 wygrał, w tym dla najlepszego reżysera, najlepszego aktora i najlepszą muzykę. Ponadto film wygrał również Lumiere – francuski Złoty Glob.

Harlan jest autorem znanym i nagradzanym na całym świecie. Przez burmistrza Paryża został odznaczony prestiżową Vermeil Medal of Honor za wkład w kulturę i społeczeństwo. Wygrał El Premio del Novela Negra RBA w Hiszpani, Grand Prix de Lectrices we Francji oraz CWA/ITV3 Bestseller Dagger w Anglii, jako najlepszy pisarz powieści kryminalnych.

Harlan wciąż mieszka w New Jersey z żona Anne Armstrong-Coben oraz czwórką dzieci.