Klika sekund od śmierci – Harlan Coben

Klika sekund od śmierci

Klika sekund od śmierci (ang. Seconds Away) to druga książka Harlana Cobena z cyklu o nastoletnim Mickeyu Bolitarze. Powieść jest kontynuacją trylogii, a akcja toczy się bezpośrednio po wydarzeniach opisanych w Schronieniu.

W tej części Mickey wpada w nowe kłopoty, zostaje zamieszany w morderstwo i podpalenie, a nabór do szkolonej drużyny nie do końca idzie po jego myśli. Mickey wpada na trop tajemniczej organizacji, która być może ma coś wspólnego ze śmiercią jego ojca.

Mnogość pytań oraz wątpliwości pojawiających się u głównego bohatera jest ogromna. Co naprawdę stało się z ojcem Mickeya? Czy śmierć ojca, która widział nastolatek była rzeczywista? Kim jest tajemniczy sanitariusz łudząco podobny do „Rzeźnika z Łodzi” – zbrodniarza z czasów holocaustu? Jaka jest rola schroniska Abeona? Wydawać się może, iż wiele z tych wątpliwości rozwiać może Lizzy Sobek – była więźniarka Auschwitz – ta jednak odmawia wyjaśnień. Mickey wraz z dwójką przyjaciół próbują rozwiązać zagadki, przez co pakują się w nowe kłopoty i niemal dochodzi do tragedii. Sprawa jest na tyle poważna, iż chodzi o morderstwo, a zamordowana osoba to ktoś bliski Rachel Caldwell – która z kolei nie jest obojętna Mickeyowi. Jak się okazuje, wiele łączy nastolatka z jego wujem, Mayronem, oboje mają słabość do koszykówki oraz nieodpowiednich dziewczyn. Młody Bolitar również inteligencją i upartością dorównuje wujowi, co okaże się niezwykle istotne, ponieważ w tej sprawie należy postępować nadzwyczaj ostrożnie.

Jak we wszystkich książkach Cobena dużo się dzieje, autor początkowo trochę stara się nam mieszać w głowach, aby na koniec wiele się wyjaśniło. Moim zdaniem książkę czyta się dobrze jednakże jak już wspomniałem na początku jest to kontynuacja części I pt. Schronienie, dlatego zachęcam do zachowania kolejności gdyż książki są ze sobą bardzo powiązane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *