Odnaleziony to trzecia książka z cyklu o nastoletnim Mickeyu Bolitarze. Na samym początku muszę wspomnieć, iż konieczna jest znajomość dwóch poprzednich części, gdyż wątki pojawiające się w Odnalezionym miały swoje początki w dwóch poprzednich częściach. Wprawdzie autor stara się streścić najważniejsze sprawy jednak jest to bardzo pobieżny opis. Dlatego też polecam zachowanie kolejności: Schronienie, Kilka sekund od śmierci  i dopiero Odnaleziony.

Pomimo iż osobiście nieco bardziej wolę przygody Mayrona to przeczytałem Tom III pt. Odnaleziony  z zaciekawieniem, gdyż to właśnie od Schronienia, czyli pierwszej książki z cyklu o nastoletnim Mickeyu, zaczęła się moja przygoda z Harlanem Cobenem i jego kryminałami, thrillerami. Faktem jest, iż Coben czasami posługuje się schematami. Mimo to moim zdaniem jego książki, również i ta, charakteryzują się swoistą lekkością, co sprawia, że czyta się łatwo i przyjemnie.

Od tragicznej śmierci ojca Mickeya minęło osiem miesięcy. Cały ten okres to okres kłamstw, problemów i wątpliwości. Mickey wciąż nie wierzy, że jego ojciec zginął i uważa, że wypadek samochodowy był mistyfikacją. Ekshumacja zwłok ojca nie rozwiewa wątpliwości, a jedynie nasuwa kolejne pytania. Nastolatek stara się dociec prawy, ale dwie inne sprawy bardzo go pochłaniają. Chodzi o aferę dopingową w szkolonej klasie koszykowi oraz zaginięcie pewnego nieobojętnego Emie chłopaka, nasuwa się pytanie czy chłopak ten w ogóle kiedykolwiek istniał?  Kolejny pojawiający się wątek to dostanie się Mickeya do drużyny seniorów i niechęć, z jaką się spotkał.

Poprzednie książki opisujące przygody Mickeya charakteryzują się ciekawą fabułą z polskimi akcentami w tle, interesującymi postaciami sprawiającymi, że powieść czyta się bardzo przyjemnie. Po Odnalezionym spodziewałem się tego samego oraz wyjaśnienia nierozwiązanych i niezakończonych wątków z pierwszych dwóch części. Tak też się stało, szkoda tylko, że jeden z głównych wątków całej historii Mickeya zakończył się moim zdaniem mało spektakularnie.

Uważam, iż cykl książek o młodym Mickeyu Bolitarze pozwala Cobenowi zdobyć nową grupę czytelników. Pisze przyciągające uwagę powieści sensacyjne, a ich umieszczenie w środowisku nastolatków wzbudza ciekawość.

Mam nadzieje, że opis książki nie zdradził za dużo i zachęcam Was do przeczytania i podzielnia się własnymi refleksjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *