Schronienie – Harlan Coben

Harlan Coben - Schronienie
Harlan Coben – Schronienie

Schronienie jest pierwsza powieścią z nowego cyklu autorstwa Harlana Cobena. Głównym bohaterem powieści jest nastoletni Mickey Bolitar. Dla fanów książek autorstwa Cobena nazwisko doskonale znane ze względu na postać Mayrona Boltara – będącej głównym bohaterem dziesięciu thrillerów.

Mayron Bolitar, agent sportowy, po szesnastu latach niekontaktowania się z bratem, Bradem, dowiaduje

się, iż jego brat zginął w wypadku samochodowym na oczach syna, Mickeya Bolitara. Nastolatek będący świadkiem śmierci ojca zdaje sobie sprawę, iż tak naprawdę stracił oboje rodziców. Matka Mickeya nie mogąc poradzić sobie ze stratą męża, szukała pocieszenia w narkotykach. Doprowadziło ją to do zamkniętego zakładu odwykowego. Oba te fakty sprawiają, iż Mickey mimo swojej awersji do wuja zmuszony jest z nim zamieszkać i na dodatek zmuszony jest zmienić szkołę. Nowa szkoła oznacza nowe przyjaźnie, ale również nowych wrogów i nową dziewczynę – prześliczną Ashley.

Jednak niedługo po pojawieniu się uczucia pomiędzy dwójką nastolatków, dziewczyna znika bez śladu. Mickey nie mogąc pogodzić się ze zniknięciem Ashley postanawia odnaleźć dziewczynę na własną rękę. Śledztwo ujawnia fakty, iż pozornie skromna i zwyczajna nastolatka nie była osobą, za jaką ją uważano. Próbując rozwikłać zagadkę zniknięcia dziewczyny Mickey niejednokrotnie wpada w tarapaty i sytuacje wykraczające za ramy legalności.

Niewątpliwie pozytywnym aspektem powieści są znakomicie „przemycone” fakty historyczne, które wzbogacają fabułę i sprawiają, że książka staje się bardziej atrakcyjna i wciągająca. Nazwiska kojarzone z Holocaustem oraz historia rodziny więzionej w Auschwitz sprawiają, iż powieść fikcyjna nabiera autentyczności.

Postacie pojawiające się w nowym cyklu Cobena są jak zwykle intrygujące, nierzadko wzbudzające sympatię, ale również niechęć. Podobnie jak w pozostałych książkach autorstwa Harlana Cobena, również Schronienie zawiera znakomitą i wyrazistą charakterystykę postaci. Pozwala to nam na łatwe ich wyobrażenie sobie, a akcja tocząca się niezwykle szybko wciąga już od pierwszej strony tekstu.

Moim zdaniem jest to książka, do której chętnie się wraca i za każdym razem czytamy ja z takim samym zainteresowaniem. Osobiście bardzo mi się podobała, dlatego też gorąco polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *