Powieść zatytułowana Bez skrupułów to pierwsza książka autorstwa Cobena z cyklu w którym głównym bohaterem jest Mayron Bolitar. Książka powstała w 1995 r. a jej oryginalny tytuł to Deal breaker. Pierwsze wydanie w języku polskim ukazało się w 2003 r., a tłumaczenia dokonał Andrzej Grabowski.

Thriller jest debiutem postaci Mayrona Bolitara, byłego koszykarza, a obecnie agenta sportowego, absolwenta prawa na Harwardzie. Mayron to postać fascynująca, a zarazem skomplikowana. Jako agent sportowy reprezentując swoich klientów nierzadko wciela się w rolę „prywatnego detektywa” oraz „ochraniarza”. Oprócz Mayrona powieść Bez skrupułów wprowadza wiele innych postaci, które jak się okazuje pojawiają się w kolejnych powieściach cyklu.

Thriller Bez skrupułów opowiada o studentce Kathy Culver, która w dziwnych okolicznościach znika z kampusu Uniwersytetu Restona. Wszystko wskazuje na to, iż padła ofiarą gwałtu i zabójstwa jednakże półtora roku później zdjęcia Kathy pojawiają się w czasopiśmie pornograficznym. Christian Steele wschodząca gwiazda futbolu amerykańskiego, a jednocześnie były narzeczony zaginionej odbiera intrygujący telefon w którym słyszy głos byłej narzeczonej. Kiedy ofiarą mordercy pada ojciec zaginionej Kathy, jej siostra Jessica, zjawiskowa pisarka, a jednocześnie była miłość Mayrona prosi go o pomoc w rozwikłaniu zagadki. Agent sportowy przyglądając się sprawie z bliska napotyka wiele trudności i zagadek. Przekonuje się, że każda osoba będąca uwikłana w sprawę ma coś do ukrycia. Tak dzieje się również w przypadku byłej miłości Mayrona. W rozwiązaniu sprawy pomaga mu asystentka, a jednocześnie przyjaciółka Esperanza Diaz. Esperanza jest zatrudniona w firmie Mayrona – MB SportsReps. Niezwykle pomocny okazuje się równeiż najlepszy przyjaciel Mayrona z czasów studenckich, Windsor Horne Lockwood III dziedzic fortuny znany bliżej, jako „Win”.

Bez skrupułów to książka, przez którą się „płynie” pomimo dużej dawki szczegółów, intryg oraz zawiłości. Thriller budujący napięcie, ociekający sarkazmem, ironią, humorem, zaskakującymi i niespodziewanymi zwrotami akcji. Absolutnie fantastyczny – wciągający od pierwszej strony. Czego dowodem są dwie nagrody: EDGAR AWARD oraz ANTHONY AWARD.

Serdecznie polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *